E(x)plory Week 2020

25 listopada 2020 roku rozpoczęło się Gdynia E(x)plory Week- Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory z bogatym programem wykładów, pokazów naukowych  i warsztatów. Tym razem w wersji interaktywnej online. Wśród gości między innymi prof. Ada Yonath, Laureatka Nagrody Nobla z dziedziny chemii. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu Pani profesor pod tytułem „Next generation Antybiotics. W tym dniu również uczniowie mogli wysłuchać wystąpień: Wojciecha Mikołuszko „Opowieść jako produkt ewolucji biologicznej”, dr Katarzyny Kołacz :Jak skutecznie prowadzić badania naukowe” czy wziąć udział w warsztatach takich jak: „Zmienne cienie” dr Katarzyny Kołacz, „Hydrozagadki” prowadzone przez SmartLab. Był to pierwszy z 3 dni warsztatów w którym braliśmy udział jako słuchacze.

W drugim dniu Festiwalu Nauki Explory uczniowie mieli możliwość wysłuchać między innymi wykładu „Co nasza reakcja na pandemię Koronawirusa mówi o poziomie naszej dojrzałości?” dr Bartosza Surawskiego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, „Abc Wirusologii dr Alicji Chmielewskiej, „Jak patrzeć aby zobaczyć” Adama Czyżewskiegoczy oraz wykład Power4Change – o podróżach, technologii i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości Marka Kamińskiego. Uczniowie wzięli również udziału w warsztatach „Elektryzujące eksperymenty” SmartLAB. Drugi dzień był równie ciekawy jak pierwszy.

W trzecim – ostatnim dniu Festiwalu Nauki Explory mieliśmy okazję wysłuchać wykładu „Czarne dziury władcy czasu i przestrzeni”, mogliśmy wziąć udział w spotkaniu z twórcą kanału naukowego ASTROFAZA Piotrem Koskiem, zobaczyć wykład „Zaskakujące miejsca w Polsce związane z nauką” Aleksandry i Piotra Stanisławskich, a także CRAZY NAUKA oraz „Transmutacja ze świata fantazji do świata nauki”. Uczniowie mogli również uczestniczyć w warsztatach takich jak: warsztat „Papierowy Świat” Adama Zahlera, warsztat „Prądnica czyli latarka bez baterii” Michala Ratajczaka, warsztat „Zatrzymać obraz.” Katarzyny Kołacz . Jak co roku Festiwal obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji.