„Ni ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści”. Finał

Finał konkursu „Ni ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści”, organizowanego przez naszą szkołę już za nami. 3 czerwca w auli szkolnej odbyła się gala finałowa, w czasie której wręczono nagrody.

– Pielęgnowanie historii to bardzo ważne element edukacji młodego pokolenia – mówi poseł Małgorzata Zwiercan, fundatorka nagrody dla wszystkich laureatów, którzy już 13 czerwca wyjadą na wycieczkę do Warszawy i odwiedzą m.in. Sejm RP. – Jestem bardzo szczęśliwa z tego, że mogłam wesprzeć takważne i dla Gdyni i dla całego Pomorza wydarzenie. Antoni Abraham nie na darmo jest nazywany Królem Kaszubów. Jego działania w istotny sposób miały wpływ na przyłączenie tych ziem do Polski po zakończeniu I wojny światowej.

Finał uświetnił występ zespołu Doliwaci ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni pod kierunkiem Katarzyny Doliwa-Dobrowolskiej oraz zespołu „Krosniãta” z SP 6 w Gdyni pod kierunkiem Celiny Kłodzińskiej.

Andrzej Busler, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Gdyni, wystąpił z okazjonalną prelekcją na temat życia i działalności Antoniego Abrahama.

Do konkursów zgłosiło się wielu uczestników ze szkół województwa pomorskiego. W naszym liceum gościliśmy m.in. uczniów z Szemuda, Kartuz, Karwi, Góry i Rumi oraz oczywiście z Gdyni.

Nagrody wręczyły: Danuta Krygier – wiceprezes Kaszubskiego Forum Kultury i Lidia Łączyńska – dyrektor I ALO.

Koordynatorkami konkursy były: Anna Niemczynowicz i Małgorzata Wyszyńska.

Galę finałową poprowadziła Asia Dreczka.