Historycy poznają przeszłość!

23 listopada pojechaliśmy na spotkanie dotyczące projektu pod tytułem „Łączka„. Razem z innymi ochotnikami wysłuchaliśmy wykładu specjalistów i założycieli projektu. Obejrzeliśmy filmy, które miały nam wyjaśnić znaczenie oraz działanie projektu „Łączka”.

Znaczenie tego projektu powinien poznać każdy i zrozumieć, że to nie tylko stawianie pomników i odnajdywanie ciał ludzi , ale „odkopanie” historii i oczyszczenie hańby, którą nałożyły na nas kraje objęte pożogą wojenną. Powinniśmy „poddać się” zadumie i przeanalizować, jakie dla nas ma znaczenie i co powoduje, że odwiedzamy groby zmarłych osób na cmentarzach oraz dlaczego ludzie, którzy byli skazani na śmierć nie mogą mieć godnego pochówku. Właśnie na tym polega całokształt pracy założycieli tego projektu.
Po zakończonym wykładzie była okazja, aby zrobić grupowe zdjęcie z profesorem Krzysztofem Szwagrzykiem.
Julia Oniszczuk kl. Ic
To fascynujące jak wiele historii kryje się tuż pod naszym nosem. Czasami nawet nie wiemy, że stąpając po często uczęszczanych przez nas drogach, chodzimy ścieżkami historycznych postaci. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, żeby tę historię poznawać zachowywać ją w pamięci. Szansę na to, żeby doświadczyć cząstki historii kryjących się w lesie na redłowskim klifie, mieli uczniowie klasy 1C wraz z panem Piotrem Rose.
Agata Kobylańska kl. Ic