Podsumowanie wymiany polsko – niemieckiej 2022/23

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Nauczyciele, Sympatycy I ALO!

w dniach 31.05. 07.06.2023r. grupa 12 uczniów z naszej szkoły uczestniczyła wspólnie z licealistami ze szkoły partnerskiej w Ahrensburgu w tygodniowej wymianie polsko niemieckiej. Program II etapu naszej wymiany był intensywny, ale przede wszystkim bogaty, różnorodny i dostarczający mnóstwa wrażeń. Uczestnicy wymiany mogli zweryfikować swoje umiejętności językowe (angielski/niemiecki) nie tylko w zakresie codziennych kontaktów ze swoimi partnerami, ale i podczas warsztatów (Kamera, Akcja!), prelekcji (Kinona temat) oraz w czasie prezentacji (My w roli przewodników po Trójmieście), gdyż te odbywały się w języku angielskim. Odwiedziliśmy wspólnie ciekawe miejsca i miasta oraz wspólnie spędzaliśmy czas na przyjemnościach taki jak kręgle czy degustacje kulinarne.

A oto opinie naszych tegorocznych uczestników:

Drugi etap wymiany, w którym gościliśmy Niemców w Gdyni właśnie minął. Pełen był uśmiechów, radości, atrakcji i poznawania odmiennej kultury, tym razem przez nich. Był to niezapomniany czas, w którym na nowo zawiązaliśmy przyjaźnie i mogliśmy pokazać Trójmiasto od strony mieszkańca. Wierzę, że ten etap wymiany umożliwił nam nie tylko doskonalenie naszych zdolności językowych, ale również bycia dumnym z własnej kultury. (Ania)

Wymiana polsko niemiecka to najlepsza okazja żeby przełamać barierę językową. Przy okazji poznaje się super ludzi nie tylko z zagranicy ale też z naszej szkoły. Ten tydzień był bardzo intensywny, ale naprawdę wyśmienicie się bawiłam. Polecam wszystkim z całego serca. (Hania)

Obie części wymiany bardzo mi się podobały. W Polsce najbardziej podobało mi się zwiedzanie zamku w Malborku, natomiast w Niemczech Dialogue in the dark. Mam nadzieję że w przyszłym roku również będę mogła uczestniczyć w wymianie międzynarodowej, ponieważ jest to bardzo ciekawe przeżycie. (Kalina)

Udział w wymianie polskoniemieckiej był wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem. Udoskonaliłem się w języku angielskim i zawarłem nowe znajomości. Wspólnie spędzony czas był jednym z najlepszych momentów w moim życiu. (Oliwier)

Wymiana bardzo mi się podobała. Robiliśmy mnóstwo ciekawych rzeczy, byliśmy między innymi w Muzeum Zamkowym w Malborku, uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Emigracji oraz wybraliśmy się na seans filmowy do kina, świetnie bawiliśmy się również w kręgielni. Oprócz tego nawiązaliśmy fajne, wartościowe znajomości i mogliśmy sprawdzić i poćwiczyć nasz język angielski. Miło i ambitnie spędziliśmy czas w genialnym gronie świetnych ludzi. Chciałabym jeszcze raz być częścią podobnego projektu. (Agnieszka)

Serdecznie dziękujemy Rodzinom naszych uczestników za otwarcie swoich domów dla naszych niemieckich gości. Dziękujemy za okazanie naszym gościom serdeczności, gościnności a przede wszystkim dziękujemy za udaną współpracę. Dziękujemy za wsparcie finansowe Radzie Rodziców I ALO w Gdyni.

Serdeczne podziękowania składamy również PolskoNiemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, która każdorazowo wspiera naszą współpracę ze szkołą Partnerską w Ahrensburgu. Dzięki wsparciu finansowemu PNWM w Warszawie jesteśmy w stanie przygotować bogaty i atrakcyjny program pobytu w Polsce naszych partnerów z Niemiec.


Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z naszego przedsięwzięcia na stronie www naszej szkoły oraz na szkolnym Facebooku, na którym relacjonowaliśmy naszą wymianę dzień po dniu.
A Ty ? Masz ochotę przeżyć wspaniałą przygodę? Dołącz do grona uczestników wymiany polsko niemieckiej. Zapraszamy! Właśnie trwa rekrutacja na nowy rok szkolny 2023/2024. Informacje szczegółowe uzyskasz u nauczycieli: J. PaszylkaGoś i D. Waldach