Podsumowanie wymiany polsko – niemieckiej 2022

W dniach 28 września – 5 października 2022r. dwanaścioro uczniów naszej szkoły miało przyjemność uczestniczyć w I etapie 22. edycji wymiany polsko-niemieckiej. Cały tydzień spędzili ze swoimi partnerami ze Stormarnschule w Ahrensburgu. Wspólnie uczestniczyli w zaplanowanym programie, który obejmował: zwiedzanie szkoły i obserwowanie zajęć szkolnych, zajęcia w parku linowym w Hamburgu, zwiedzanie Lubeki, zabawy na plaży Timmerdorfer, turniej gier zespołowych w obiektach sportowych Stormarnschule, spektakl „Wielkie nadzieje” w Angielskim Teatrze w Hamburgu, muzeum „Dialog w ciemności”, zwiedzanie Hamburga, muzeum czekolady „Chocoversum” i rejs po porcie.  

Projekt jest wspierany finansowo przez PNWM oraz Radę Rodziców przy I ALO, którym bardzo dziękujemy!  

Oto, co sami uczestnicy mówią o wymianie międzynarodowej: 

„Wymiana międzynarodowa z uczniami ze szkoły w Ahrensburgu trwała łącznie 7 dni. W tym czasie poznaliśmy rodziny goszczące, razem z naszymi partnerami uczestniczyliśmy w różnych zajęciach szkolnych przy okazji zwiedzając szkołę oraz Ahrensburg. Zwiedzaliśmy razem Hamburg, Lubekę, Timmerdorfen oraz parę innych równie ciekawych miejsc. Poszliśmy wspólnie do parku linowego, muzeum „Dialogue in the Dark” oraz „The English Theatre of Hamburg”. Wycieczki po miastach były prowadzone przez naszych partnerów z wymiany. Bardzo mi się podobało i z przyjemnością pojechałabym jeszcze raz. (Już nie mogę się doczekać aż przyjadą do nas!)”

Kalina S. 3b 

 

„Wymiana Polsko- niemiecka była wspaniałym doświadczeniem. Bardzo pomaga w przełamaniu bariery językowej i wymusza progres w nauce angielskiego. Rodziny w Niemczech są gościnne, ciepłe i traktowali mnie jak część rodziny. Program zajęć był pełen ciekawych miejsc, nie było czasu na nudę. Jest to zdecydowanie najlepsza szansa na otwarcie się, poznanie nowych ludzi, kultury oraz po prostu dobrą zabawę. Szczerze polecam. Był to najlepszy tydzień w moim życiu!” 

Hanna W. 3a 

 

„Jak tylko zobaczyłam informację o wymianie wiedziałam, że muszę się do niej zgłosić. Już dziś po zakończeniu pierwszej połowy – wizyty w Niemczech wiem, że była to jedna z najlepszych decyzji jakie mogłam podjąć. Udział w wymianie umożliwił mi doświadczenie rzeczy, o których nawet nie marzyłam. Poznanie nowych ludzi – obcokrajowców, mieszkanie przez tydzień z dala od domu w innym kraju, komunikowanie się przez cały czas tylko po angielsku. Dzięki programowi nawiązałam nowe znajomości, które mam nadzieję będą trwały jak najdłużej, rozwinęłam zdolności komunikacyjne w języku angielskim i miałam możliwość zwiedzenia Hamburga i jego okolic z perspektywy jego mieszkańców.  

Gdyby ktoś rok temu powiedział mi o wspomnieniach i doświadczeniach jakie zabiorę ze sobą do domu w życiu bym nie uwierzyła. Na ten moment nie mogę się już doczekać wizyty naszych Niemieckich znajomych w Polsce, aby móc im pokazać uroki naszego kraju. Gdybym miała podjąć jeszcze raz decyzję dotyczącą zgłoszenia się do programu, bez wątpienia podjęłabym taką samą. Czy było warto? Jak najbardziej.” 

Anna Ł. 3b