Wymiana Polsko-Niemiecka 2019/2020

Zakończyliśmy I etap tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej – programu wspieranego finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Radę Rodziców naszej szkoły.

25 września powitaliśmy 11-osobową grupę uczniów Stormarnschule w Ahrensburgu oraz ich nauczycieli. Byli naszymi gośćmi do 2 października 2019. Jako gospodarze bardzo się wszyscy staraliśmy, aby pobyt naszych sąsiadów był dla nich ciekawym i niezapomnianym przeżyciem. W programie pojawiły się: spacer po Gdyni, kręgielnia, wizyta w ALO, warsztaty w języku angielskim „Kamera, akcja” w Muzeum Emigracji w Gdyni, musical „Hairspray” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, wycieczka do Malborka, zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem i wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, wyjazd do Muzeum Stutthof, spacer w Sopocie i projekcja filmu „Zanim się pojawiłaś” w kinie Helios w Gdyni.

Wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze i polsko-niemiecka ekipa uznała udział w tym przedsięwzięciu za niezwykle cenne, rozwijające doświadczenie.

Wrażenia naszych uczestników:

W tym tygodniu (25.09.19 – 02.10.19) braliśmy udział w wymianie polsko-niemieckiej. Była to niesamowita przygoda. Mieliśmy okazję na podszkolenie zarówno j. angielskiego jak i j. niemieckiego. Poznaliśmy wiele wspaniałych ludzi oraz ich zwyczaje. Integrowaliśmy się nie tylko podczas zaplanowanego dnia ale też w czasie wolnym. Wymiana to doświadczenie, które zapamiętamy na bardzo długo i już nie możemy się doczekać wyjazdu do Niemiec w przyszłym roku.

Pobyt na wymianie był fantastycznym doświadczeniem. Każdy z nas miał możliwość poznać wiele ciekawych osób oraz ich zwyczaje. Oprócz czasu programowego mieliśmy czas dla siebie, który spędzaliśmy we wspólnym gronie. Cały tydzień oceniamy jako bardzo aktywny i pełen wrażeń.

  • Nowi ludzie!
  • Wielka, niezapomniana przygoda
  • Poznanie niemieckich zwyczajów i slangu
  • Czas wolny spędzony wspólnie z całą grupą (przyjemne wieczorki)
  • Odkrycie miejsc w Trójmieście na nowo

Bardzo dziękujemy naszym uczniom za wspaniałą opiekę nad gośćmi z Niemiec, za dyscyplinę i punktualność. Dziękujemy ich rodzicom za otwarcie swoich domów i gościnność. Dziękujemy również Dyrekcji za wsparcie oraz PNWM i RR za dofinansowanie programu.

Joanna Paszylka-Goś

Dorota Waldach