Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści

„Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści” – mawiał Antoni Abraham, działacz społeczny, którego nazywano Królem Kaszubów. Był m.in. orędownikiem przyłączenia Pomorza do odradzającej się Polski. Właśnie o tę sprawę walczył na konferencji pokojowej w Wersalu.

Społeczność I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni we wtorek, 28 maja na placu Kaszubskim  zorganizowała obchody 100. rocznicy wyprawy Antoniego Abrahama na konferencję wersalską w Paryżu.

W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł Małgorzata Zwiercan, radny województwa pomorskiego Aleksander Kozicki, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, Prezydent Wojciech Szczurek, Wiceprezydent Marek Łucyk, Prezes Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Gdynia Andrzej Busler, Prezes Kaszubskiego Forum Kultury Jerzy Miotke, przedstawiciele gdyńskich szkół podstawowych: SP 6, SP 21, SP 43 i Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Dębogórzu oraz mieszkańcy.

Nie zabrakło najmłodszych znawców kaszubszczyzny. Z SP 43 przybyły dzieci na co dzień uczące się języka kaszubskiego i występujące w szkolnym zespole. Przybyły również „Dębogórskie Kwiatki” – chluba gminy Kosakowo.

Złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz odśpiewano „Hymn Kaszubski”. Tu zebranym pomogły dzieci z „Dębogórskich Kwiatków” i SP 43 oraz członkowie Kaszubskiego Chóru Regionalnego MORZANIE oraz Chóru Sounds of Freedom. Taniec kaszubski zaprezentowały dzieci z „Dębogórskich Kwiatków”, a na zakończenie uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali „Kaszubska nutę”.

Uczestnicy uroczystości mogli też liczyć na prawdziwie kaszubski poczęstunek i skosztować świeżego chleba ze smalcem, przygotowany przez Danutę i Bogusława Matuszewskich z Kosakowa.

Uroczystość poprowadzili – Joanna Dreczka i Paweł Szczepański – uczniowie I ALO. Wydarzenie jest jednym z elementów projektu realizowanego przez nasze liceum,, którego finał odbędzie się 3 czerwca. Koordynatorkami projektu są nauczycielki: Anna Niemczynowicz i Małgorzata Wyszyńska.

zdjęcia: młodagdynia.pl